بکاپ سرور

بکاپ سرور در هر شرکت و یا کسب و کار با تعدادی کامپیوتر مستقل و یا تحت شبکه کامپیوتری دارای اطلاعات بسیار مهمی است که باید براساس ضوابط از پیش تایین شده استراتژی پشتیبان گیری از اطلاعات را معین کند. انتخاب یک راهکار مناسب جهت پشتیبان گیری اطلاعات فایل ها، سرویسها، سرورها و همچنین تست فایلهای بکاپ گیری شده یکی از مهمترین فرآیند های محافظت از اطلاعات شرکت ها به عنوان سرمایه آنهاست که می تواند در زمان از بین رفتن اطلاعات نجات دهنده کسب و کار و در واقع یک سوپاپ اطمینان برای ادامه حیات آن باشد.Backup Server

هر چقدر شبکه شما مطمئن و پیشرفته باشد، از دست دادن اطلاعات و از کار افتادن سیستم‌ها امری غیر‌قابل اجتناب است. دلیل این موضوع هر چه که باشد، باعث عدم دسترسی شما به اطلاعات ضروری مورد نیازتان خواهد شد و به ازای هر دقیقه از کار افتادگی شبکه، به شما خسارت وارد خواهد شد. بر اساس تحقیقات موسسه InfoTech، شرکتهای بزرگ هر ساله ۱۶% از درآمد خود را به دلیل وجود اشکالات پیش‌بینی نشده شبکه‌‌هایشان از دست می‌دهند. به همین دلیل است که شما نیاز به ابزارها و روشهایی برای تهیه نسخه‌های پشتیبان و بازیابی به موقع و سریع این اطلاعات دارید.

لزوم پشتیبان گیری از اطلاعات (بکاپ اطلاعات)

 • مشکلات سیستم عامل
 • تغییرات خواسته یا ناخواسته توسط کاربران
 •  تاثیرات مخرب بدافزارها (.Malware, Virus, Trojan, etc)
 • اختلال در سرویس ها
 • مشکلات سخت افزاری
 • وقایع طبیعی مانند آتش سوزی، زلزله، سیل و …
 • به سرقت رفتن تجهیزات حاوی اطلاعات

 

برای انتخاب یک راه حل مناسب جهت پشتیبان گیری از اطلاعات مورد نظر فاکتورهای مهمی وجود دارند که باید در نظر گرفته شود:

 • از چه اطلاعاتی باید بکاپ گرفته شود؟
  اولویت بندی اطلاعات جهت بکاپ گیری (بکاپ سرور) یکی از مسائل مهم می باشد. بانک های اطلاعاتی، سیستم های عامل، برنامه های کاربردی تخصصی و یا عمومی، فایل های به اشتراک گذاشته شده، ایمیل های کاربران و حتی تنظیمات تجهیزات قابل بکاپ گیری هستند و باید برای آنها اولویت تعیین شود.
 • در چه زمانی باید بکاپ گرفته شود؟بکاپ سرور
  زمان تهیه بکاپ در طول ساعت شبانه روز و یا روز های هفته از پارامتر های مهمی است که باید به آن توجه داشت. برخی اطلاعات باید به لحظه بکاپ گرفته شوند. در مقابل از برخی اطلاعات باید در زمانی خارج از ساعات کاری و یا روز های تعطیل و یا روزهایی با حجم کاری کم اقدام به تهیه بکاپ گیری کرد.
 • چه کسی مسئول بکاپ سرور خواهد بود؟
  به دلیل حیاتی بودن عملیات بکاپ در یک مجموعه انتخاب شخصی که مسئولیت این امر را به عهده داشته باشد یک امر ضروری و مهمتر از آن انتخاب شخص دومی به منظور ممیزی عملکرد شخص اول در این مورد می باشد.
 • محل ذخیره سازی بکاپ کجا باید باشد؟
  بارها دیده شده که تمامی فایل ها به درستی و در زمان مشخص بکاپ گرفته شده اند اما در زمان مورد نیاز برای بازیابی به دلیل عدم ذخیره در محل مناسب قابل دسترس نبوده اند. توجه داشته باشید که فایل های پشتیبان / بکاپ به هیچ عنوان نباید در کنار اطلاعات اصلی ذخیره شوند. محل ذخیره فایل های پشتیبان / بکاپ باید محلی کاملا مجزا و به دور از محل اطلاعات اصلی باشد تا در زمان هر نوع وقوع حادثه فایل های پشتیبان / بکاپ در امنیت کامل باشند.
 • تجهیزات ذخیره سازی بکاپ سرور چه باید باشد؟
  تجهیزات ذخیره سازی جهت فایل های بکاپ گرفته شده از دیگر پارامتر هایی است که می بایست مد نظر قرار داد،که خود دارای فاکتور هایی نظیر: حجم مناسب جهت نگهداری چندین نسخه بکاپ از یک سری اطلاعات مشخص، سرعت خواندن و نوشتن و بسته به مقیاس و اندازه یک مجموعه، قابلیت هایی مانند داشتن Fail-over برای برخی اجزاء از قبیل منبع تغذیه، تعداد مناسب درگاه ورودی و خروجی اطلاعات، مانند اینترفیس / پورت اتصال به شبکه و یا داشتن دو RAID Controller را دارا باشد.
 • هرچند وقت باید فایل بکاپ تهیه کرد؟
  بسته به حجم و سرعت تغییرات اطلاعات و یا اعتبار آن ها و حتی حجم اطلاعات توالی بکاپ گیری مشخص خواهد شد. برای مثال برخی اطلاعات هر لحظه در حال تغییر به وسیله کاربران و یا پرسنل هستند و در هر ساعت هزاران رکورد در یک سیستم اطلاعاتی ثبت می شود. در مقابل سیستم هایی هستند که در هفته یک رکورد در آنها ایجاد و یا بروز رسانی می شود.
  لازم بذکر است در برخی سیستم های اطلاعاتی مانند MS Directory Service / Active Directory بکاپ بیشتر از یک بازه زمانی را قبول نمی کنند و فایل بکاپ تهیه شده قابل بازیابی نخواهد بود.